Płytki do układania na schodach

Ludzie często decydują się na wykładanie schodów kafelkami. Z pewnością ma to wiele zalet. Jednak zanim zdecydujemy się na wyłożenie schodów płytkami, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przede wszystkim na to gdzie schody są usytuowane – na zewnątrz czy wewnątrz. Będzie to kluczowe przy wyborze rodzaju płytek. Jeśli chodzi o schody zewnętrzne trzeba uwzględnić kilka rzeczy. Jedną z nich są warunki atmosferyczne – deszcz, mróz, słońce nie służą kafelkom, dlatego też należy wybrać takie, które będą odporne na ich działanie. Warto zastanowić się nad kafelkami z nierówną strukturą – będą mniej śliskie zimą. Firma produkująca płytki Opoczno posiada w swojej ofercie właśnie takie modele. Nie można zaprzeczyć, że najlepszym wyborem w tej kwestii będzie gres. Jest on mrozoodporny oraz wytrzymały. Jeśli zaś chodzi o płytki na schody wewnętrzne, nie ma to aż tak bardzo znaczenia. Warto jednak wybrać takie, które będą ładnie wyglądać i korespondować z wystrojem domu. Pierwsze lepsze płytki z pewnością sprawią, że dom będzie przypominał starą bursę, a nie przytulne gniazdko. Świetnie nada się tutaj gres czy terakota. Warto zapytać o model pokryty specjalnym szkliwem mającym właściwości antypoślizgowe.

Sporym wyzwaniem nie tylko finansowym jest wykończenie żelbetonowych schodów wewnętrznych w domu. Wybrany materiał powinien pasować do stylu całego wnętrza. Zwłaszcza jeśli schody stanowią część salonu. Często to właśnie one pełnią głównie reprezentacyjną rolę. Rzucają się już od wejścia. Wśród kamieni szlachetnych najczęściej wybierany jest marmur. Koszt takiego rozwiązania przy bardzo masywnych schodach jest naprawdę spory. O wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych. Najlepsi producenci płytki paradyż wręcz prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych produktów, mających spełnić najbardziej wyśrubowane wymagania. Zresztą nowoczesna technologia produkcji pozwala tworzyć płytki doskonale imitujące drogie kamienie jak wspomniany wcześniej marmur a nawet granit. Bardzo popularny jest również gres. Najlepiej też postawić na produkty o wysokiej klasie ścieralności. Schody są jednymi z najczęściej użytkowanych miejsc w domach. Muszą być więc odporne na częste użytkowanie. Najlepiej sięgać po materiały o IV a nawet V klasie ścieralności. Wszystko rzecz jasna po to by cieszyć się jak najdłużej pięknie wykończonymi schodami. Obecnie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o kształt i wielkość płytek. Można na schodach wewnętrznych montować bardzo duże formaty płytek. Na pewno nie warto też oszczędzać na zaprawie klejowej. Powinna być wykonana jak najwyższej jakości. Pamiętajmy również o tym by zastosowany materiał wyróżniał się właściwościami antypoślizgowymi.